Lomnický štít

VYSOKÉ TATRY
fotogalerie
Lomnický štít

Nezaměnitelný tvar tatranského vrcholu s observatoří v mracích

foto-galerie Vysoké Tatry Lomnický štít Gerlachovský štít Slavkovský štít

Lomnický štít 2634 m n.m.

Łomnica, obserwatorium

Výhled na vrchol s observatoří v moři mraků, foceno z vrcolu Gerlachu.

Lomnický štít je po Gerlachu druhou (resp. třetí, Gerlachovská veža 2642 m n.m.) nejvyšší horou Vysokých Tater. Vrchol není přístupný po turistické cestě vede na něj však lanovka (visutá lanová dráha) ze Skalnatého plesa. Lanovka byla postavena již v roce 1940 a současně zde byla zřízena i meterologická stanice. Od roku 1956 započala výstavba vyskohorské astronomické observatoře s otáčivou kopulí která se v součastné době zabývá především výzkumem sluneční koróny.

Jízdenku na visutou lanovku na Lomnický štít je potřeba koupit s předstihem, protože bývá v sezóně i přes vysokou cenu jízdného obsazená. Na vrcholu se nachází vyhlídková plošina s bufetem a a také nejvýše položená astronomická observatoř a meteorologická stanice na Slovensku.

Pokud se rozhodnete zdolat Lomnický štít vlastními silami můžete využít služeb horských průvodců kterých je v oblasti Vysokých Tater několik desítek. Dobrou zkušenost máme s průvodcem - instruktorem horolezectví Svetozárem Lacko (Sveťo), kotakt najdete na stránkách: www.sprievodca.org/tatra-innZpět na:

Seznam.czSeznam.cz Google.czGoogle.cz Centrum.czCentrum.cz Jyxo.czJyxo.cz Atlas.czAtlas.cz