Norsko - cestování po Norsku
Norsko - doprava, cestování, silnice

Několik poznámek k cestování autem po středním a jižním Norsku.

Horské silnice v Norsku

Horské silnice jsou většinou soukromé a hlavně placené. Ceny se pohybují od 20 do 100Nok dle délky silnice. Povrch silnic není nijak moc udržován, jednou za čas se zasypou štěrkem a buldozerem vyrovnají. Silnice je zbytečné nějak moc udržovat protože jsou téměř celý rok pod uježděným sněhěm a Norové po nich jezdí s pneumatikami s kovovými hroty. Před přejezdy hor je vhodné zkontrolovat stav auta, podvozek a brzdy a hlavně dostatek paliva. Některé přejezdy jsou dlouhé i přes 100Km a při rychlosti 20 až 30Km/h (někde to rychleji nejde) stále do kopce a z kopce má auto mnohem větší spotřebu než na normální silnici.

Silnice E55 , národní park Jotunheimen

Jednou z nejkrásnějších tras je horská silnice E55 (před několika lety vyasfaltovaná) přes národní park Jotunheimen ve středním Norsku. Cesta vede z městečka Sogndal(0 m n.m.) u fjordu Sognefjorden k nejvyššímu bodu silnice, chatě Krossbu (1440 m n.m.) a dolů do údolí do městečka Lom (V Lomu je krásný dřevěný sloupový kostel, benzinka a obchoďák z relativně levnými potravinami). Tuto cestu se vyplatí projet oběma směry.

Horská silnice nad ledovci
Horská silnice nad ledovci v národním parku Jotunheimen. Cesta je osobním autem průjezdná pouze několik týdnů v roce, vysoké dřevěné tyče podél silnice naznačují kolik sněhu je tu v zimě.

Trollvegen - trolí cesta
Trollvegen - trolí cesta, noční můra řidičů autobusů.
Fotky z cesty autem po středním a jižním Norsku: Norsko - fotky