Island - informace

island - fotogalerie - dovolená - počasí - doprava - ubytování - mapa - slovníček


Vulkán Bárðarbunga (2000 m n.m.) je druhou největší horou Islandu, nachází se v ledovci Vatnajökull, který je největší na Islandu. Nachází se v jihovýchodní části ostrova a zabírá více než 8% plochy země. Je také největším ledovcem Evropy.


Satelitní mapa ledovce Vatnajökull s vyznačením polohy vulkánů Grímsvötn a Bárðarbunga skrytých pod mohutnou vrstvou ledu.

Zobrazit místo Grímsvötn (Grimsvotn), Bárðarbunga (Bárdarbunga), Iceland na větší mapě

Vulkán Bárðarbunga se naposledy ozval v roce 1910, ale poslední opravdu velká erupce Bárdarbunga proběhla v roce v roce 1477, kdy vulkán údajně vyvrhl vůbec největší zaznamenaný objem lávy a popela na světě za uplynulých deset tisíc let. Při erupci sopky překryté ledovcem Vatnajökull také hrozí v jižní části ostrova mohutné povodně (Jökulhlaup) které vznikají rychlým rozpuštěním obrovské masy ledovce v blízkosti probuzeného vulkánu.Bárdarbunga ("Bow-Thar-bungar") obří islandský stratovulkán se podle islandských vědců může v blízké době probudit k životu. Bár?arbunga leží pod severozápadní části ledovce Vatnajökull, severozápadně od vulkánu Grímsvötn, a obsahuje subglacialní 700m hlubokou kalderu. Ta se zdvíhá do výše 2009 m. n m. (6591 ft), což je druhá nejvyšší hora na Islandu. Bárdarbunga poslední měl poslední známou velkou erupce v roce 1477, která rozptýlila do okolí obrovské množství popela a pemzy. Bárðarbunga také vyprodukovala údajně největší známý proud lávy během posledních 10.000 roků na zemi.


Informace o Islandu

Island je z geologického hlediska velmi mladý ostrov, který se vytvořil asi před 20 miliony roků ze série sopečných výbuchů na středoatlantickém zlomu. Nejstarší vzorky horniny nalezené na Islandu se datují na 16 miliónů roků.

Island leží v severní části Atlantického oceánu mezi Evropou a Grónskem těsně pod severním polárním kruhem na středoatlantickém zlomu, kde se stýkají zemské tektonické desky které se od sebe navzájem oddalují průměrně o 1 cm ročně. Podél zlomu táhnoucího se od severovýchodu k jihozápadu jsou častými jevy zemětřesení a sopečné aktivity. Tento kontinentální zlom je nepatrnější v národním parku Þingvellir kde vytvořil výraznou skalní terasu která se táhne v délce několika kilomerů.

Island lidé osídlili jako jednu z posledních evropských zemí v době průzkumných a výbojných námořních cest Vikingských mořeplavců. Až do poloviny dvacátého století byl Island pro ostatní národy Evropy téměř neznámou zemí a jeho minulost zůstává v mnoha směrech doposud neznámá a obestřena tajemstvími. Tato ještě nedávno nezaostalejší země Evropy dnes dosáhla neuvěřitelného rozvoje a zařadila se mezi státy s nejvyšší životní úrovní na světě. Tato prosperita je způsobena okolním oceánem bohatým na ryby a a téměř nevyčerpatelnými přírodními zdroji na pevnině s aktivní vulkanickou a postvulkanickou činností. Geotermální energií se v Reykjaviku vyhřívají i chodníky.

Mnoho informací v češtině o Islandu získáte na stránkách klubu islandských fanatiků www.islandklub.com a také na osobních stránkách Jana Buriana www.janburian.cz/island.htmRepublika Island / Lydveldid Island / Republic of Iceland

Island má plochu 103000 km čtverečních (to je asi polovina Velké Británie) a počet obyvatel je jen něco málo přes 300 tisíc. Asi padesát procent plochy ostrova pokrývjí lávové pouště které jsou důsledkem nedávné sopečné činnosti. Jedenáct procent Islandu pokrývají ledovce z nichž největší je Vatnajökull (8300km), který je také největším ledovcem v Evropě. Dvacet procent plochy ostrova je využívano jako pastviny a pouze jedno procento plochy je vhodné pro kultivaci. Obydlené oblasi se nacházejí pouze při pobřeží, zvláště v jihozápadní části ostrova, zatímco centrální část Islandu je prakticky neobývaná. Hlavním městem Islandu je Reykjavik (kouřící zátoka), který se nachází na jihozápadě a žije v něm asi třetina obyvatelstva ostrova.


ISLAND
Fotografie z Islandu - foto
Klikněte na obrázek pro zvětšení fotografií do velikosti 400 x 600 pxPočasí na Islandu

Podnebí na Islandu je oceánské, mírně chladné, ale s ohledem na polohu ostrova těsně pod severním polárním kruhem mnohem teplejší než by se dalo očekávat. Je to způsobeno tím že se zde setkávají polární a tropické větry a dva různé mořské proudy, severní větev Golfského proudu a chladný Islandský východní proud. V červenci, kdy je nejtepleji se průměrné maximální teploty pohybují kolem 15 stupňů a minimální 9 stupňů. V měsíci lednu, který je nejchladnější je teplotní průměr max.2 stupně a min. mínus 2 stupně. Léto je na Islandu podstatně chladnější a vlhčí než ve střední Evropě a zimy naopak mírnější a větrnější. Počasí je mimořádně proměnlivé. Během dne může několikrát pršet, svítit slunce, být bezvětří, nebo vát prudký vítr. Neobvyklá není také sněhová vánice v kteroukoliv roční dobu. Pro pěkné počasí, jak jej vnímáme my nemají Islanďané slovní výraz ale pro sníh nebo déšť mají výrazů alespoň deset. Islandské počasí má jistě svoje kouzlo, ale je nutné se naučit s ním žít.

Aktuální počasí na Islandu a předpověď na další dny najdete na stránce:Island v číslech

Rozloha Islandu: 103000 Km²
Hlavní město Reykjavík: 1000 Km²
Obdělaná půda: 23800 Km²
Jezera, přehrady: 2757 Km²
Celková plocha ledovců: 11922 Km²
Neobdělávané plochy, pustina: 64538 Km²
Délka pobřeží Islandu: 4970 Km

Nejaktivnější sopky na Islandu:
Askja: poslední erupce v roce 1961
Eyjafjallajökull: poslední erupce v roce 2010
Grimsvötn: poslední erupce v roce 2004
Hekla: poslední erupce v roce 2000
Katla (Mýrdalsjökull): poslední erupce v roce 1918
Krafla: poslední erupce v roce 1984
Laki: poslední erupce v roce 1983

Nejvyšší hory Islandu:
Hvannadalshnjúkur: 2119 m n.m.
Hvannadalshnjúkur nebo Hvannadalshnúkur se nachází na severozápadním okraji pohoří Örafajökull v národním parku Skaftafell.
Bárðarbunga: 2000 m n.m.
Aktivní vulkán Bárðarbunga je druhou největší horou Islandu, nachází se v ledovci Vatnajökull
Kverkfjöll: 1920 m n.m.
Pohoří na severním okraji ledovce Vatnajökull
Snæfell: 1833 m n.m.
Hofsjökull: 1765 m n.m.
Herðubreið: 1682 m n.m.
Eiríksjökull: 1675 m n.m.
Eyjafjallajökull: 1666 m n.m.
Tungnafellsjökull: 1540 m n.m.
Kerling: 1538 m n.m.
Þorvaldsfell in Askja: 1510 m n.m.
Hekla: 11491 m n.m.

Největší ledovce na Islandu:
Vatnajökull: 8.300 Km²
Vatnajökull je největší ledovec Islandu, nachází se v jihovýchodní části ostrova a zabírá více než 8% plochy země. Je také největším ledovcem Evropy.
Langjökull: 953 Km²
Hofsjökull: 925 Km²
Mýrdalsjökull: 596 Km²
Drangajökull: 160 Km²
Eyjafjallajökull: 78 Km²
Tungnafellsjökull: 48 Km²
Þórisjökull: 32 Km²
Eiríksjökull: 22 Km²
Þrándarjökull: 22 Km²
Tindafjallajökull: 19 Km²
Torfajökull: 15 Km²
Snæfellsjökull: 11 Km²

Největší jezera Islandu:
Þórisvatn: 83-88 Km²
, Þórisvatn je největší jezero na Islandu, na řece Þjórsá. Þingvallavatn: 82 Km²
Lögurinn: 53 Km²
Mývatn: 37 Km² (komáří jezero)
Hvítárvatn: 30 Km²
Hóp: 30 Km²
Langisjór: 26 Km²

Nejdelší a největší řeky Islandu:
Þjórsá: 230 Km, průměrný průtok je 390 m³/s
Řeka Þjórsá je největší a nejdelší řekou Islandu. Pramení na planině v centální části ostrova. Na svém toku vytváří četné
vodopády. Na jejím přítoku Fossá se nachází vodopád Háifoss vysoký 122 m, který je druhý nejvyšší na ostrově. Řeka Þjórsá ústí
do Atlantského oceánu. Na středním toku je vybudována vodní elektrárna Búrfellsvirkjun.
Jökulsá/Fjöllum: 206 Km
Ölfusá/Hvítá: 185 Km
Skjálfandafljót: 178 Km
Jökulsá/Dal: 150 Km
Lagarfljót: 140 Km
Héraðsvötn: 130 Km
Blanda: 125 Km
Fnjóská: 117 Km
Hvítá in Borgarfjörður: 117 Km
Kúðafljót: 115 Km
Markarfljót: 100 Km

Nejvyšší vodopády Islandu:

Glymur - na řece Botnsá, výška 190 m
Háifoss - na řece Fossá, výška 122 m
Hengifoss - na řece Hengifossá, výška 110 m
Seljalandsfoss - na řece Seljalandsá, výška 65 m
Skógafoss - na řece Skógá, výška 62 m
Dettifoss - na řece Jökulsá á Fjöllum, výška 44 m
Gullfoss - na řece Hvítá, výška 32 m
Hrauneyjafoss - na řece Tungnaá, výška 29 m
Hjálparfoss - na řece Fossá, výška 13 m
Reykjafoss - na řece Svartá in Skagafjör?ur, výška 13 m
Goðafoss - na řece Skjálfandafljót, výška 12 m


Podrobnější informace o Islandu v číslech najdete na stránkách www.lmi.is

Island - doprava

Na Islandu nejsou žádné železnice ani dálnice. Jedinou hlavní silnicí (z veké části již vyasfaltovanou) je okružní silnice Ringroad, která objíždí celý ostrov a byla dokončena teprve před několika lety po mnoha pokusech přemostit prudké ledovcové řeky na jižním pobřeží Islandu. Na Islandu je hustá a velmi propracovaná síť autobusových linek soukromých společností, která umožňuje turistům volit trasy s různým výchozím cílovým bodem. Mimo ausobusových spojů nabízí své služby mnoho turistických agentur což představuje možnost dostat se do některých oblastí bez použití vlastního nebo vypůjeného terénního vozidla. Na Island je také možné si přivézt vlastní vozidlo ale je to časově náročné a cesta trajektem zabere celý týden a navic se platí daň za provoz auta na ostrově. Další možností je pronajmout osobní auto přímo na Islandu, a pro cesty do vnitrozemí je vhodné si pronajmout upravené terénní vozidlo s pohonem všech kol, ke kterému je nutné sjednat také připojištění. Ceny pronájmu jsou však neuvěřitelně vysoké, při spotřebě až 30litrů na 100Km a ceně benzínu či nafty v přepočtu asi 45 Kč je nutnu tuto možnost dopravy po Islandu důkladně zvážit.Dovolená na Islandu

Pokud se rozhodnete pro dovolenou na Islandu počítejte s tím že nepatří mezi nejlevnější destinace, právě naopak. Přestože v poslední době výrazně klesl kurz islandské koruny k euru některé ceny služeb a potravin vás dostanou doslova na kolena. Tři krajíčky oslizlého chleba nás vyšli v samoobsluze na (v přepočtu) asi 200Kč. O tvrdem alkoholu si můžete nechat jenom zdát a pivo se v plechovkách koupit dá ale pít se už tak moc nedá.

Pobytové a hlavně poznávací zajedy na Island u nás zajištuje několik cestovních kanceláří z nichž nejznámnější je Brněnská cestovní kancelář zaměřená na skandinávské země s téměř patnáctiletou tradicí CK PERISCOPE. Další cestovky které nabízejí dovolenou na Islandu jsou CK POZNÁNÍ - Pardubická cestovní kancelář s pobočkami v Praze a Brně, CK ADVENTURA která nabízí kromě klasických zájezdů také expedice do vnitrozemí „DAKARSKOU“ tatrou, CK FIROTOUR nabízí poznávací zájezdy "Grand tour Islandem s Janem Burianem" a "Nejkrásnějšími kouty Islandu s Janem Burianem".

Island - ubytování

Na Islandu je turistům k dispozici více než 100 kempů a tábořišť nejrůznějších kategorií. Na Islandu lze také stanovat ve volné přírodě ale z důvodu ochrany přírody to není příliš žádoucí. Na území narodních parků stanování dovoleno není a na soukromých pozemcích je vhodné požádat o souhlas majitele. Na Islandu je také mnoho hostelů, soukromých ubytovacích zařízení a turistiských chat které spravují Islandské turistické spolky a organizace. Informace o ubytování, informační brožury a mapy najdete v turistické a informační kanceláři v centru Reykjaviku a v turistických agenturách po celé zemi.

adresy:www.hostel.is, www.hoteledda.is, www.fosshotel.is, www.icehotels.is, www.farmholidays.is, www.keahotels.isIsland a internet

Island je jednou ze zemí s nejvyšším počtem uživatelů internetu vzhledem k počtu obyvatel. Většina ubytovacích zařízení je připojena na internet a přístup do sítě je většinou bezplatný. V Reyklaviku je několik internetových kaváren a počítače s připojením do sítě internet najdete také v turistické a informační kanceláři v centru města.

Specifické znaky Islandské abecedy a jejich zápis klávesnicí a do HTML:

Při zápisu znaků (ALT+číslo) je nutné přepnout na Anglickou klávesnici, Česká klávesnice vám vygeneruje jiné znaky.
Na České klávesnici lze vygenegovat podobně vypadající znaky (đ a Đ) kombinací pravý ALT+S nebo pravý ALT+D, ale vyhledavače to nepodporují (kromě Seznamu).
Všechny uvedené zápisy znaků způsobem ( ampersand (&) + kód + středník ) by měly být správně zobrazeny ve všech HTML prohlížečích.


Islandština

Islandština je i přes některé změny ve výslovnosti téměř totožná s jazykem, kterým hovořili první obyvatelé ostrova - Vikingové už před 1300 lety. Je to zvláštní velice obtížný archaický jazyk. Islandština je rovněž jedním z lingvisticky nejčistších jazyků v Evropě a pokud jde o cizí slova snaží se je nahrazovat islandskými výrazy, například výraz pro autostop je "farra á puttanu" doslovně cestování palcem.Islandsko-český slovníček


Výborný Islandsko-český slovník najdete na stránce:Odkazy na stránky (fotogalerie) o Islandu:
ourfootprints.de | promitani.cz/island